Proč jsem se rozhodla přestat kouřit? Abych se posunula dál!

19.11.2021

autor: Leona Pešková

Kouřila jsem mnoho let. Se čtyřletou přestávkou v těhotenství a při kojení. Ale nikdy jsem to nebrala jako něco špatného. Neměla jsem výčitky svědomí. Vlastně jsem cigarety kouřila ráda.

Cigareta byla můj nejlepší přítel, s ní jsem nebyla nikdy sama. Při každé dobré kávě byla se mnou. Neobešla jsem se bez ní ani na žádné společenské akci, při procházce v přírodě či relaxaci. Dokázala mi zpříjemnit chvíle čekání nebo cestu na zastávku autobusu. Měla jsem s ní spojeny především chvíle radosti, štěstí a pohody. Cigareta byla po mém boku ale i v obtížných životních situacích. Byla mou oporou a věrným posluchačem mých vnitřních rozhovorů, nových uvědomění a životních AHA momentů. Zažili jsme toho spolu mnoho.

Zhruba před dvěma roky, kdy jsem prošla velkou životní transformací a postupně jsem začala zcela přebírat zodpovědnost za svůj život, jsem vnímala, že mi začíná vadit pocit závislosti na tom, zda mám či nemám u sebe cigarety.

Panika, která se vždy objevila s poslední cigaretou v krabičce, mi stále více zviditelňovala možnost mé manipulace. Roj provokujících myšlenek, které mě upozorňovaly na tu lahodou chuť cigarety a její blahodárné účinky na mé pocity, vždy zvítězily a já běžela 5 minut před zavíračkou trafiky pro svoji krabičku.

Čím dál více jsem však při tomhle selhání pociťovala výčitky. Ne z toho, že kouřím, ale z toho, že mě někdo nebo něco dokáže takhle ovládat. Klasický program manipulace.

V posledních měsících jsem si kladla otázky.

Proč se nemůžu zbavit této manipulace?

Co se v mém životě změnilo, že mi to tak vadí?

Žádala jsem o odpovědi. 

A odpovědi přišly

"Převzala jsi zcela zodpovědnost za svůj život, nastavila sis své hranice, naučila ses mít se ráda, manipulátora odhalíš na kilometry daleko, otevřela jsi své srdce lásce a jsi připravená přijmout vedle sebe muže. V takovém životě již není prostor na něčí manipulaci. Tohoto programu ses již zbavila a v cigaretách se ti ještě poslední zbytky programu ukazují. Zároveň si uvědom, že v novém partnerství, po kterém toužíš, není místo na žádné závislosti. Dobře víš, že závislost ve vztahu je nezdravá."

Ano, přesně to je ono. Vše do sebe zapadlo a já cítila velkou úlevu a pochopení. Zároveň jsem učinila rozhodnutí, že se sebou již nenechám manipulovat a další krabičku si nekoupím.

Druhý den jsem pozorovala, co se bude dít. Žádná panika nebo roj provokujících myšlenek. Občas jsem spatřila blížící se myšlenku našeptávačku, ale stačilo ji odhalit a dát najevo, ať to ani nezkouší a zmizela. To mě překvapilo, protože dříve to byl nájezd myšlenek, kterému se nedalo odolat.

Po několika dnech bez cigarety se začaly projevovat změny mého chování. Stále více ve mně narůstal pocit samoty a opuštění. Bylo mi smutno a připadala jsem si zbytečná. Dokonce jsem jako ufňukaná holčička žadonila o pozornost u svého syna.

"Sakra co se to děje?" Ptala jsem se sama sebe.

Odpověď:

"Cigareta sloužila ke spojení s tvým vnitřním dítětem. Proto jsi měla cigarety tak ráda a neměla potřebu přestat. Byla to kouzelná hůlka, která tohle spojení umožňovala. Bylo vám spolu dobře. Ale teď už si několik dní nekouřila a tvé vnitřní dítě je smutné. Neví, proč si ho opustila. To co teď cítíš, prožívá tvé vnitřní dítě. Měla bys s ním promluvit."

Po této zprávě jsem se spojila se svým vnitřním dítětem a přesně tento obraz jsem tam uviděla. Vysvětlila jsem mu celou situaci a ubezpečila ho, že vždy budeme spolu. Vnitřní obraz se napravil a vše se ihned projevilo i v realitě. Pocity samoty a opuštění zmizely.

Už šestý týden nekouřím a překvapuje mě, že to jde. Neovládá mě panika, že nemám cigaretu a chuť na cigaretu mívám zřídka. Pokud se objeví, vím, že mě volá mé vnitřní dítě. Chce si povídat 

I když už máme pocit, že jsme vše zpracovali, propustili a pochopili, časem se ukáže, na co jsme ještě zapomněli. Mnohdy hned nepoznáme souvislosti, ale pokud se na vše začneme dívat z různých úhlů pohledu, dostaneme odpovědi a problém se hned vyřeší.

Propusťme vše staré a nezdravé, ať můžeme žít život v lásce a radosti.

© 2020 Terapie Psaním/Leona Pešková. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!